מיהו אדם רוחני?

אדם רוחני הוא רק אדם שהגיע לדרגת התפתחות פנימית שבה הוא מגלה את תכונת הבורא, שנקראת "תכונת ההשפעה", "בינה", ובמילים פשוטות: את תכונת האהבה ללא תנאי. ב"חוכמת הלב" לומדים מה אינו נלמד בשכל, בשינון, או בביצוע פעולות כאלה או אחרות, אלא ממאמץ להתחבר אל הדברים שנכתבו על ידי אנשים שכבר השיגו את התכונה הזאת.

מצבים שעובר אדם בתהליך ההתפתחות מתואריםמהשלבים הראשונים של ההשגה הרוחנית ומתוך הרצון של האדם להרגיש, להבין בלבו, הוא חש כיצד משהו בתוכו הולך ומשתנה. אך הכח הזה הוא כח כמותי ואיכותי כאחד. לכן אדם בודד שמנסה לעבור את הדרך הזאת, לא יצליח לבדו לעולם, וכל המקובלים למדו תמיד ב"חברותא", כי רק כך יכלו להעצים את הבינה הייחודית הזאת ולהיות בטוחים שאינם לוקים בדמיונות שווא. לכן נאמר שאסור לאדם ללמוד לבד.

דרך ה"לימוד" הזאת, הופכת לצורת חיים כי היא הולכת ומתפתחת, וזה לא דבר שניכר בחיצוניות האדם, אלא רק בפנימיותו. בסביבתו ייתכן וירגישו שהוא יותר רגיש לצרכי הזולת, שהוא מבין יותר וסבלני יותר, שהוא מרכך את האגו שלו במהלך השנים. דרך שמחברת את האדם בעולם הזה, אל השורשים של נשמתו במה שנקרא "עולם עליון", אך זה איננו כוכב אחר בגלקסיה, או עולם מקביל, אלא "את עולמך תראה בחייך" -המקובל, מי שהשיג את המעמד הרוחני, חי בשני ה"עולמות" (עולם מהמילה "העלמה"), בעולם הגשמי בצד העולם הרוחני, וממשיך לפתח את נשמתו בכל דרגות ההתפתחות הרוחנית שהולכות ומתגלות לפניו ככל שהוא ממשיך בדרכו הרוחנית. (בתמונה: טפטים רוחניים)

את ההשגה הרוחנית, לרוב לא נראה על האדם, ומקובלים דווקא נוטים "להסתיר", כלומר, לא מגלים את צפוני לבם, כי זה דבר מאד אישי שרק אדם שנמצא באותו מצב כמוהו יוכל להבין. שוב – הרוחניות היא "עולם נסתר", כפי שלא נחשוף דברים מסוימים בפני ילד שלא פיתח את הכלים המתאימים להבין אותם.

יוצא מזה שאין שום קשר בין רוחניות וכל מיני פעילויות מרגשות שנעשות על ידי בני אדם כגון מדיטציה, התבודדות, צומות, שתיקה, בין היתר. רבים מהמקובלים המוכרים היו אנשים מפורסמים, משכילים ואפילו עשירים, והיו גם כאלה מחוסרי כל, כמו אצל כל אוכלוסיית האדם.

הדרך הזאת היא דרך שנבחרת – כתוב שה' שם את ידו של האדם על הגורל הטוב ואומר לו: קח. את הרצון לגלות את העולם הרוחני מקבלים ממה שמכנים "התעוררות". זה לא משהו שבן אדם בוחר לעצמו. ובידו של האדם ישנה בחירה אחת בלבד – לקחת את הגורל הטוב הזה, או לא. אין כפייה ברוחניות. לכן, ישנם אנשים רבים שבוחרים שלא להעמיק בעולם הרוחניות, וזאת זכותם. אך יש אנשים שמחליטים להקדיש עצמם לכך, וגם זאת זכותם. וכמו בכל דבר, יש מקום לכולם.

סגור לתגובות.