סוגי טיפול לבריחת שתן ודרכי בדיקת היעילות שלהן

התרוקנות מתוזמנת עם אחרים לעומת טיפול רגיל – מספר מטופלים עם הפחתה בבריחת שתן במהלך היום ומספר מטופלים עם הפחתה בבריחת שתן במהלך הלילה וכן מספר מטופלים שמבחן הפד שלהם מצביע על ירידה בכמות דליפות השתן.  התרוקנות מתוזמנת היא פעולה מנוהלת לאנשים מבוגרים עם או בלי בעיה תפקודית בהליכה לשירותים, בין אם הם מסוגלים לבקש עזרה או לא. מדובר בטיפול שונה מטיפולים אחרים שאינם דורשים את השתתפות המטופל באופן אקטיבי בתהליך.

התרוקנות מתוכננת לעומת התרוקנות לא מתוכננת – מספר מטופלים ללא שיפור בפרקי בריחת השתן, שינוי ביחס השעות שנבדקו שבהם היתה רטיבות ואירועי בריחת שתן במהלך היממה ושליטה עצמית בהליכות לשירותים. התרוקנות מתוכננת תלויה בזמנים או אירועים ונעשית על ידי המטפל ואינה מותאמת לרוב באופן אישי.

בניית הרגלים עם אחרים לעומת טיפול רגיל – מספר דליפות השתן שנספרו וכמות בריחת השתן. בניית הרגל לוקחת בחשבון את ההתנהלות האישית של המטופל בכל הקשור למתן שתן והליכה לשירותים וניסיון ליצור הרגל שיבטיח את היובש של המטופל אך לא בהכרח דורשת השתתפות אקטיבית מצד המטופל.

אימון שלפוחית השתן לעומת העדר טיפול או טיפולים לשליטה אקטיבית – כמות הנבראים ומספר האירועים בהם נמנעה בריחת השתן. באימון זה נדרשת ההשתתפות האקטיבית של המטופל בניסיון להגדיל את פרקי הזמן שבין התרוקנות להתרוקנות וכן בין הרצון למתן שתן ועד למתן השתן עצמו. לכן גישה זו פחות יעילה למטופלים עם בעיות קוגניטיביות או פיזיות אחרות. האימון מורכב משלושה חלקים: חינוך המטופל עם מידע על אופן פעולת השלפוחית ואיך לתחזק אותה, התרוקנות מתוזמנת מקובעת או שאינה מקובעת על פי תדירות ההתרוקנות של המטופל כדי להגדיל את פרקי הזמן ביניהם כאשר המטרה היא להגיע לשלוש או ארבע שעות של הפסקה בין פעם לפעם וחיזוק חיובי – מתן תמיכה פסיכולוגית, או תמיכה על ידי מטפל מקצועי שיכול לסייע למטופל.

אימון שרירי רצפת האגן יחד עם אימון השלפוחית לעומת איפוק ושליטה – מספר אירועי בריחת השתן במהלך היממה, הרגת הדחיפות בעת בריחת השתן, תדירות בריחת השתן ועוד. מסייע בעיקר במקרי בריחת שתן אצל נשים.

סגור לתגובות.