גניקומסטיה – אבחון וטיפול

גניקומסטיה היא תופעה של ייצור מוגזם של הורמון האסטרוגן, ההורמון האחראי על המאפיינים הנשיים בגוף האדם כגון הגדלת חזה, אצל גברים. כאשר היחס בין האסטרוגן לבין הטסטוסטרון, ההורמון האחראי על המאפיינים הגבריים בגוף האדם כגון שיער גוף, נפגע אזי מופיעים מאפיינים נשיים אצל גברים כגון חזה מוגדל בצורה סימטרית או א סימטרית.

האבחון של הבעיה נעשה באמצעות בדיקה פיזית של החזה ובחינת ההיסטוריה הרפואית והתרופתית של המטופל. גם כאב פיזי בחזה או לחלופין רכות יתר בחזה הם סימפטומים מוכרים של התופעה. במקרים רבים מורגש מעין גוש קשיח יחסית של רקמה ישירות מתחת לאזור הפטמה. גוש זה לרוב ניתן להזזה קלה יחסית בתוך רקמת החזה. הרופא המטפל יבחן את ההיסטוריה התרופתית, תוספי המזון והכימיקלים שהמטופל צרך וכן את ההיסטוריה הרפואית במטרה לשלול בעיות או תנאים גופניים בעיתיים שהיו יכולים לגרום לתופעה. במקרים קיצוניים תדרש גם ממוגרפיה, כלומר בדיקת של הקרנת חזה או לחלופין אולטרא סאונד באזור החזה. המטרה העיקרית של בדיקות אלו היא לשלול סרטון חזה. בנוסף יבוצעו בדיקות דם כדי להבין את האיזון או חוסר האיזון ההורמונאלי הגופני.

במידה ונשללו בעיות רפואיות חמורות אחרות, הרופא לא ימליץ על טיפול מיוחד. רוב התופעות, במיוחד אם הן בגיל ההתבגרות, יעלמו בעצמן תוך פרק זמן של שישה עד עשרים וארבעה חודשים. במידה וכן מדובר במצב רפואי ינתנו תרופות מתאימות או שהרופא יאסור על המטופל ליטול תרופות מסוימות. במצבים הורמונאליים בעייתיים המטופל יופנה אל אנדוקרינולוג, רופא המתמחה בבעיות הורמונאליות. ניתוח רפואי אינו מומלץ אלא במקרים קיצונים בהם התופעה גורמת לכאב פיזי קיצוני, עם זאת במקרים מסוימים בוחרים המטופלים לעבור ניתוח קוסמטי שמטרתו להפחית את המבוכה שעלולה להיגרם בגיל ההתבגרות כתוצאה מהצורה הפיזית גופנית של המטופל.

בחלק מהמקרים ההיבט הפיזי גורם גם להיבטים פסיכולוגיים הנובעים מהמבוכה, הדחייה או חוסר ביטחון עצמי שחווים המטופלים כתוצאה מאי נוחות להסתובב בחזה חשוף במקומות כגון חדרי הלבשה, חוף הים או בריכה וכולי. במקרים כאלו מומלץ מאוד להיעזר ביועץ או בפסיכולוג שיסיעו למטופל בתקופה רגישה זו. בדומה לטיפול שלעיתים נדרש לאחר הקטנת או הגדלת חזה כמו לדוגמה החלפת שתלים.

סגור לתגובות.