שוק העבודה בישראל ובארצות הברית

על העיניים ברחבי כל העולם נשואות מעבר לים, להבין מה קורה שם עם הקורונה ועם המהומות, להבין מתי מעצמת הצריכה תתאושש וכיצד זה ישפיע על כל העולם. לפי דוחות תעסוקה נראה שבמאי השוק האמריקאי חווה התאוששות והאבטלה ירדה מתחת לחמישה עשר אחוז. הנתונים מפתיעים לטובה ביחס לציפיות ונראה כי הירידה היתה הרבה פחות ממה שצפו במיוחד בתעשיות כמו הפנאי והתיירות בדגש על לינה ואירוח. גם בתחום הבנייה, החינוך, הבריאות והקמעונאות נצפתה התאוששות. המיקוד שם הוא בעיקר באזור ניו יורק שנפגע קשה מאוד במגפה וסבל כתוצאה מסגר מתמשך. וגם שם נצפית התאוששות יפה המצביעה על יכולת השיקום של המשק. רבים מקווים שנראה גם אצלנו התאוששות דומה וחוזק כלכלי דומה.

עם זאת דוח של בנק אוף אמריקה חוזה כי השוק האמריקאי לא יחזור לעצמו בשנה הקרובה אבל השפל בתעסוקה הגיע חודשיים לפני הצפוי וכי ההתאוששות מהירה מהצפוי. דוח זה לצד ההפתעה בדוח התעסוקה שהצביע על עלייה במועסקים במקום ירידה התקבלו בחוסר אמון לא מבוטל והרגשה כי הנתונים שובשו על מנת להציג אותם באור חיובי. חלק מהשיבוש נובע מתוכנית העידוד לעסקים ומתן מענק על החזרה (אפילו חלקית) של עובדים לעבודה. שיבוש נוסף הוא הערכת הכמות בהגזמה של פתיחת עסקים חדשים. קשה לומר היכן האמת אך נראה שהמשבר לא הסתיים וילווה אותנו עוד תקופה, במיוחד לאור ההתפרצויות המחודשות אצלנו, בסין ומקומות נוספים.

אצלנו ניתן לראות עלייה בביקוש לעובדים ומודעות חדשות של דרושים Castro , דרושים איקאה ועוד. אך גם אצלנו קשה להצביע על נתונים אמיתיים שיספקו מידע על המתרחש, ייתכן ונצטרך לחכות ולראות את השינוי בגביית המיסים כי נתוני כרטיסי האשראי בחלק גדול מהמקרים נראים מבטיחים. עוד נראה שהמהלכים של הבנק המרכזי באירופה מתקבלים בברכה ולמרות כל הקשיים מצליחה להתגבש קרן התאוששות אירופאית עם חוב משותף. אמנם באיחור אך עדיין מדובר במהלך שלא היה ברור אם יצליח להתממש לאור הירביות בין המדינות שעברו את הקורונה בצורה מוצלחת כגון גרמניה ואוסטריה לכאלו שנפגעו מאוד.

סגור לתגובות.