שינויים חשובים בתחום ההתחדשות העירונית בישראל

תוכנית פינוי ובינוי נמצאת איתנו לא מעט שנים, היא חולשת על לא מעט אזורים ברחבי הארץ החל מדרום ועד לצפון. התוכנית אחראית על כעשרות אלפי דירות חדשות וגם על זירוז ההליכים הקודמים, אך יחד עם זאת לא פעם נשמעות ביקורת על התוכנית ועל העיקובים השונים שכרוכים בה. אזורים שלמים המתינו לא מעט זמן עבור אישורים כאלו ואחרים, ולעיתים גרמו גם הפסדים כלכלים גם לתושבים וגם ליזמים.
כיום ממשלת ישראל מחפשת אחר חלופה עבור התוכניות ובעקבות הביקורת שנשמעה כלפי, ייתכנו לא מעט שינוים בתחום ההתחדשות העירונית בישראל שאמורה להסתיים בשנת 2022.

דגשים לתוכנית

אחד הדגשים החשובים של התוכניות החדשה יהיו בניית שיפוץ ובניית מבנים בודדים, שמירה על אופי המרקם האזורי ושיפור רווחת החיים של התושבים שייקחו חלק בתוכנית. דגשים אלו יגרמו לתשומת לב גדולה יותר בכל הקשור לתכנון ושיפור המבנים הציבורים, סיוע לגופים הדורשים גם ליזמים וגם לבעלי הדירות. כל אלו אמורים לחזק ולייצב את התוכנית על מנת שתוכל לצבור תאוצה הן ברמת הבניין הבודד ועד כדי שכונות שלמות כמו שנראה בבת ים, חיפה ופתח תקווה. הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית החליטה כי יושם דגש על ההליכים להוצאת היתרים וכן משאירה את הוצאת היתרים מכוחן של הרשויות המבקשות. ברשות הממשלתית מאמינים כי קיצור ההליכים והפיכתם לנגישים יותר, יגרמו גם ליזמים וגם לתושבים להתלהבות והמשך בתנופת הבנייה.

קול קורא

הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית פרסמה קול קורא ויחד עם הרשויות המקומיות תפעל להכנת תוכניות מותאמות, החל מרמת השטח הבודד ועד לרמת שכונות שלמות. כל זה בליווי מדויק של תכנונים סטטוטוריים שונים, בכדי להבטיח רמת חיים טובה יותר לתושבים הוותיקים באזור. התאמה שכזו תעשה על ידי צוותים ממשלתיים, אשר יהיו זמינים עבור כל רשות בכדי להבטיח את התכנון הארצי והעירוני ויכללו אנשי מקצוע הרלוונטים עבור תוכניות הביצוע.  הקול קורא התעדכן באוקטובר 2020 ואמור להתגבש עד לכדי אוקטובר 2022, וכך מאמינים ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית כי הדבר יעודד את הרשויות עם קידום פרויקטים של התחדשות עירונית.  

סגור לתגובות.